Dla kogo są książki fantastyczne?

Fantastyka naukowa jeszcze do niedawna nie była szczególnie popularna. A to za sprawą stereotypów, jakie nagromadziły się wokół niej przez lata. Wielu odbiorców, ale i recenzentów uważało, że jest to gatunek niewarty uwagi, bo nieoferujący odpowiedniej jakości. I tak jak oczywiście w gatunku tym powstawało wiele nieudanych powieści, tak, jak i w innych gatunkach literackich, tak można, znaleźć tu było perełki, które zmieniły współczesną literaturę. To przecież Stanisław Lem był autorem science fiction, w fantastyce działał też Frank Herbert czy Philip K. Dick, czyli pisarze wybitni i wyjątkowo utalentowani. Po jakie książki fantastyczne w niskich cenach warto sięgnąć? 

Co warto wiedzieć o fantastyce?

Fantastyka jest jednym z młodszych gatunków literackich. Zaliczamy do niej zarówno powieści fantasy, jak i tytuły science fiction. Te pierwsze rozgrywają się w często fikcyjnych uniwersach, w których pojawia się magia, magiczne stworzenie lub elementy. Natomiast fantastyka naukowa skupia się na połączeniu fikcji z nauką. Podzielić ją możemy na twardą fantastykę naukową, czyli taką, w której najważniejsze jest skupienie się na istotnych dla twórcy teoriach naukowych oraz na miękką fantastykę naukową, czyli twórczość mniej wymagającą dla przeciętnego czytelnika, w której nauka jest głównie interesującym tłem. Jak widać, możliwości wyboru jest mnóstwo. Zanim jednak sięgniemy po bardziej złożone i wymagające powieści, lepiej zapoznać się z tymi wprowadzającymi nas w świat fantastyki naukowej. A to dlatego, że następnie łatwiej nam będzie zrozumieć niektóre teorie, rozwiązania twórców czy odniesienia do takich nauk jak: fizyka, astronomia, matematyka, fizyka kwantowa, filozofia i wiele, wiele innych.

Fantastyka dla dzieci

Fantastyka to gatunek nie tylko dla dorosłych odbiorców. Istnieje wiele współczesnych autorów i autorek, którzy specjalizują się w pisaniu książek dla młodszych czytelników. To wartościowe powieści odkrywające przed małymi czytelnikami tajemnice naszego świata, a jednocześnie rozwijające ich wyobraźnię, kreatywność i wiedzę.